Loading...

Itt a toklászszezon!

Itt a toklászszezon!

 
 

Toklász az orrban, fülben, vagy épp a nyelőcsőben - minden gazdi rémálma! Szerencsére rendelőnkben a nehezen elérhető helyekről is gyorsan és biztonságosan eltávolítható a toklász, endoszkóp segítségével!

Az egérárpa (Hordeum murinum) virágzata mindenütt előfordul, egész nyáron számolnunk kell vele. A virág jellegzetessége, hogy visszafelé álló horgas tüskék vannak rajta, emiatt csak egy irányban tud haladni, előrefelé, a visszafelé haladásban a tüskék akadályozzák. Emiatt könnyen beleakadhat a kutyák szőrébe, ahonnan kiesni nem tud, és legtöbbször az állat sem képes maga eltávolítani, ha megpróbálja, azzal általában csak azt éri el, hogy még mélyebbre fúródik a szőrben, majd a bőrt is átszúrva a bőr alatti kötőszövetbe jut.
A toklász leggyakrabban a hosszabb szőrű kutyák fülébe, orrába, és lábujjai közé fúródik be, de gyakorlatilag bármelyik testnyílásba bekerülhet. 

A tünetek természetesen attól függenek, hogy hova került a toklász.

  • Lábvég: az ujjak között a bőrön általában egy kipirult, kissé váladékozó duzzanat, és sokszor frissesetben egy kis nyílás is látható (ahol a toklász a bőrbe fúródott), de a legtöbb gazdinak a lábvégfolyamatos nyalogatása tűnik fel. A lábvégen befúródott toklász akár 1-2 nap alatt több cm-t isvándorolhat a bőr alatti kötőszövetben! Ezért fontos, hogy a tünetet észlelve azonnal forduljunk állatorvoshoz, mert friss esetben a toklász néha akár bódítás nélkül a bemeneti nyílásból csipesszel kihúzható. Ha viszont a toklász már több napja a bőr alatt vándorol, akkor nagyon nehéz megtalálni, sajnos lehet, hogy néhány nap különbséggel egymás után több műtétre is szükség van. Ilyenkor ún. dunsztkötést, vagy párakötést is szoktunk alkalmazni, ha nem találjuk meg első alkalommal a toklászt. A nedves kötés alatt a szövetek felpuhulnak, és ez megkönnyítheti a toklász megtalálását. Fontos, hogy amennyiben kedvencünk az állatorvostól párakötést kapott, azt 24 óra múlva mindenképpen távolítsuk el! Ellenkező esetben a kötés alatt nagyon súlyos bőrgyulladás alakulhat ki!
  • Orrnyílás: a kutyák általában szaglászás közben szippantják fel véletlenül a toklászt. Ilyenkor hirtelenkezdődő heves fejrázás, szűnni nem akaró tüsszögés, az orr dörzsölése jellemző. Nyugalomban  csökken a tüsszögési inger, de mozgatásra ismét rosszabbodik. Amennyiben eztnem vesszük észre, egyoldali gennyes-véres orrfolyás jelentkezik néhány napon belül, és a tüsszögés is jellemző marad.
  • Külső hallójárat (fül): legtöbbször lógó fülű, hosszú szőrű kutyák fülébe szokott toklász kerülni. Ilyenkor a séta közben, vagy közvetlenül utána a kutya hirtelen hevesen elkezdi rázni a fejét, fülét dörzsöli, vakarja, esetleg fájdalmat jelez, amikor a füléhez nyúlnak, ferdén tartja a fejét (az érintett oldalt lefelé tartja). Ilyen tünet jelentkezése esetén ne várjunk, azonnal forduljunk állatorvoshoz! Minél tovább marad a hallójáratban a toklász, annál mélyebbre kerül, felsértheti a dobhártyát, a középfülbe is bejuthat! A kutya magától semmilyen módon nem tud megszabadulni a fülébe került toklásztól! Amennyiben a kezdeti heves tüneteket valamilyen okból nem vesszük észre a fülbőlnéhány nap múlva gennyes jellegű, bűzös váladék ürül, és a kutya általában még gazdinak sem engedi, hogy a fájó fülhöz nyúljon.
  • Szem: a szembe került toklász legtöbbször a kutya szemének alsó és belső részén található apró „zsebbe”, az ún. harmadik szemhéj alá kerül. Ez a kutyának nagyon fáj, emiatt hevesen hunyorog, akár ki sem nyitja a szemét, könnyezik, dörzsöli a szemét, gazdinak sem engedi megnézni. A szembe került toklász mielőbbi szakszerű eltávolításával nagyon súlyos, akár vaksággal járó szemsérüléseket előzhetünk meg, ezért ilyen esetben se késlekedjünk, azonnal forduljunk állatorvoshoz! Amennyiben a heves első tüneteket nem vettük észre, néhány nap múlva a hunyorgás mellett a szem felszínének elhomályosodása és a jelentős véres-gennyes váladékozás, a szem kipirulása tűnhet fel.
  • Péranyílás, vagy a péra körüli bőrredő: ilyenkor a szuka a kutyák nemi szervébe, vagy környékére fúródik be a toklász, ami jelentős fájdalommal, vérzéssel, gyulladással jár. A tünetek hasonlóak lehetnek a tüzelés és a gennyes méhgyulladás tüneteihez: a péra gyakori nyalogatása, véres-gennyes váladékozás, esetleg a vizelethez is keveredhet vér. Ilyenkor is haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz!
  • Tasaknyílás: a kan kutyák nemi szerve egy kívül szőrrel, belül nyálkahártyával bélelt zsákban az ún. tasakban helyeződik. A tasak nyílásába főleg alacsony „földszintes” kutyák esetén szokott toklász kerülni. Ilyenkor a kutya kifejezett fájdalmat jelez, nyüszít, tasakját nyalogatja, a tasakból véres-gennyes váladék szivárog.
  • Végbélnyílás: ritkán ide is juthat toklász, ez főleg akkor fordul elő, ha a kutya a telt bűzmirigyei, vagy férgesség miatt a füvön „szánkázik”, csúszkál a fenekén. Találkoztunk már a bűzmirigy nyílásáb fúródott toklásszal is! Ilyenkor a végbélnyílás gyakori nyalogatása, kipirult duzzanata, dörzsölése és véres-gennyes váladékozása tűnhet fel.
  • A vékony bőrű területeken-hónalj, nyak, lágyéktájék-is találkozhatunk toklász okozta sipolyokkal, tályogokkal. Ilyen esetben a toklász a bőr alá fúródik, ott vándorol, járatokat alakít ki, gennyes gyulladást okoz. A bőrön kipirult, gennyesen-véresen váladékozó duzzanatok alakulnak ki, amelyeket a kutya intenzíven nyalogat. Ilyenkor általában csak többszöri ismételt műtéti feltárások után találjuk meg a toklászt.

Mivel ilyen komoly problémákat okozhat a toklász, lássuk, hogyan tudunk védekezni ellene! A legegyszerűbb az lenne, ha azt javasolnánk, kerüljék a toklászos helyeket. Mindenki számára
nyilvánvaló azonban, hogy ez lehetetlen, mert mindenütt előfordul. A hosszabb szőrű kutyákat nyáron a nagy meleg miatt egyébként is érdemes rendszeresen lenyíratni,
de ez egyben a toklász megelőzését is szolgálja. A rövid szőrbe sokkal nehezebben akad bele a toklász, ha pedig mégis megteszi, könnyebben észrevehető és kivehető.

Azt, hogy kutyánk tüneteit valóban toklász okozza –e, legtöbbször csak az állatorvos tudja alapos
vizsgálat után eldönteni, ezért ha bizonytalanok vagyunk, inkább forduljunk hozzá!

Rendelőnkben az idegentesteket, így a toklászt endoszkóppal távolítjuk el a hallójáratból, orrjáratból, vagy más testüregből.  A vizsgálat során a testüregek alapos és precíz vizsgálatára nyílik lehetőség, így biztosan nem marad bent észrevétlenül egy második, vagy harmadik toklász!

Az endoszkóp egy száloptikás műszer, amelynek segítségével belülről nézhetjük meg egyes üreges szerveket például a külső hallójáratot, orrjáratokat anélkül, hogy műtétileg feltárnánk, felvágnánk azt. Az endoszkópot egy hosszú csőnek kell elképzelni, amelyiknek a tőlünk távolabbi végén egy videokamera van, ennek a képét vezeti a száloptikás rendszer a cső hozzánk közelebbi végéhez. Ha itt belenézünk a csőbe, azt látjuk, ami a cső másik végén van. Az endoszkópok lehetnek merev csövek, vagy hajlékonyak (flexibilisek), attól függően, hogy mire használják őket. A videoendoszkópok képe monitorra is kivetíthető, így már más is láthatja azt, amit a vizsgáló. Az endoszkópoknak általában számos kiegészítő tartozéka van, ezek segítségével lehet például a kóros szövetekből (pl. daganatokból), vagy a nyálkahártya által termelt kóros váladékokból mintákat venni további laboratóriumi vizsgálatokra.


A vizsgálat gyakorlatilag minden esetben mély altatásban történik. Ennek számos oka van: az állatnak teljesen mozdulatlanul kell maradnia a vizsgálat alatt, a fájdalomérzetet és amennyire lehetséges a természetes védekező reflexeket (köhögés, tüsszögés, hányás) is ki kell kapcsolnunk átmenetileg, mert a vizsgálat csak így végezhető el korrekt módon.
A mély altatástól azonban egyik gazdinak sem kell féltenie kedvencét, mert rendelőnkben nagyon biztonságos modern altatószereket alkalmazunk, és az altatás alatt asszisztenseink különböző gépek segítségével folyamatosan figyelik az állat alapvető életfunkcióit (légzést, szívműködést).

 

Amennyiben felkeltettük érdeklődését az endoszkópos vizsgálatok iránt, kérjen időpontot kedvencének rendelőnkben személyesen, vagy telefonon!