Loading...

Szív - és bőrférgesség

Szív - és bőrférgesség

 

Mi baj lehet? Hiszen csak egy kis szúnyogcsípés?

Miért kell kutyánkat a szúnyogok ellen egész évben védeni? 

Bolygónk folyamatos melegedése miatt hazánk most már bekerült azok közé az országok közé, ahol nem lehet „szúnyog szezonról” beszélni. A telek évek óta annyira enyhék, olyan sokszor van télen is 10 fok feletti meleg, hogy a szúnyogok áttelelnek, és az ilyen téli „melegfrontok” esetén aktivizálják magukat és bizony csípnek is! A szúnyogok átteleléséhez a városi környezetben kialakult, számunkra fel sem tűnő apró „vizes élőhelyek” is hozzájárulnak.  A közös lépcsőházakban és lakásokban tartott szobanövények tálkájában összegyűlt víz, vagy a kertekben megmaradó pocsolyák, esővízgyűjtők vize pont elég a szúnyoglárvák kifejlődéséhez. Így a tartósan fagymentes téli hónapokban is csíphetnek a szúnyogok, évente legfeljebb néhány hétig élvezhetjük hiányukat.

A szúnyogok vérszívó életmódjuk miatt többféle veszélyes betegséget terjesztenek, de ezek közül is a leghírhedtebb a szívférgesség. Biztosan sok gazdi hallott már róla, de még mindig rengeteg tévhit kering erről a rémes betegségről, ezeket szeretnénk most eloszlatni.

A szívférgességről nem beszélhetünk a bőrférgesség megemlítése nélkül, mert a két betegséget két nagyon hasonló féregfaj okozza, elkülönítésük sokszor nem könnyű.

Amíg régebben Magyarországon inkább csak a bőrférgesség fordult elő, most már egyre gyakrabban lehet találkozni hazánkban is valódi szívférgességgel olyan kutyákban is, akik sosem jártak külföldön. A szívférgesség régebben inkább az Amerikai kontinensen, és Európa déli részén, a mediterrán térségben volt jellemző betegség, tehát az oda utaztatott állatokban találkozhattunk vele. Ma már a klímaváltozás miatt a betegséget terjesztő szúnyogok hazánkban is megtalálják életfeltételeiket, így a külföldön sosem járt állatok is elkaphatják!

Ezeket a betegségeket kizárólag szúnyogcsípés útján kapják el a kutyák és ritkábban a macskák és emberek. Bármennyire is nehéz elképzelni, a szúnyog, amikor fertőzött állatból vért szív, a vérrel együtt mikroszkópikus féreglárvákat is felvesz, amelyekkel a következő vérszíváskor egészséges állatokat fertőz meg.

A bőrférgesség önmagában nem egy különösebben súlyos kórkép, inkább azért fontos megemlíteni, mert sokszor nehéz elkülöníteni, hogy egy állat a szívférgesség, vagy a bőrférgesség kórokozójával fertőződött- e. A kezelés, és a gyógyulási esélyek szempontjából azonban ez nem mindegy!

Lássuk előbb a kevésbé veszélyes, viszont szerencsére sokkal gyakoribb bőrférgességet. A szúnyogcsípéskor a kutya vérébe került bőrféreglárva a szervezetben vándorolva felnő, majd a néhány centiméter hosszú felnőtt féreg a bőrben, a bőr alatt, az izmok között, vagy ritkábban a hasüregben helyeződik egy kisebb duzzanatban. Ez a duzzanat, vagy csomó szerencsére nem okoz nagy problémát az állatnak, viszont sokszor nem lehet megállapítani, hol is helyeződik pontosan a szervezetben. A bőrben lévő csomó általában fájdalmatlan, nem viszket, felette a bőr és a szőrzet ép, a csomó a bőrben könnyen elmozdítható, és nem növekszik. Ránézésre sajnos legtöbbször nem lehet egyértelműen megmondani, hogy egy bőrduzzanat mitől alakult ki. Ehhez általában citológiai vagy szövettani mintavétel szükséges. Nagyon ritkán, érzékeny kutyában, erős fertőzés esetén kialakulhat bőrgyulladás, korpázás, hámlás, piros, viszkető foltok a bőrön bárhol. Az estetek túlnyomó többségében azonban a bőrférgesség teljesen tünetmentesen zajlik.

A másik szúnyogok segítségével terjedő sokkal súlyosabb beszámítás alá eső betegség: a szívférgesség. Ebben az esetben a szúnyogcsípéssel bejutott féreglárva kis vándorlás és érés után a tüdő nagyobb ereibe és szívbe jut el, itt él a 10-15 cm hosszú felnőtt szívféreg.  Ez az állapot egy teljesen laikus gazdi számára is nyilvánvalóan nem sok jót jelenthet.

A szívférgesség hosszú ideig, akár évekig is teljesen tünetmentes lehet, az állaton semmilyen betegségre utaló jel nem látható! A betegséget azonban így is terjesztheti, hiszen a vérében szívféreglárvák élnek, amelyeket a szúnyogok csípésükkel egészséges állatokra, emberre vihetnek át!

A legelső tünet legtöbbször a visszatérő, semmilyen szokványos kezelésre nem javuló köhögés, és a fáradékonyság. A kutya a megszokott fizikai terhelést (mindennapi séta, játék) nem bírja, sokkal hamarabb elfárad, lihegni kezd, elfekszik, esetleg nagyobb futás után hirtelen összeesik, elájul! Később a has alján és a végtagokon vizenyős duzzanatok jelenhetnek meg, hasűri folyadékgyülem is kialakulhat, a kutya étvágytalan, lesoványodik, a légzése egyre nehezebb lesz nyugalomban is, a köhögés egyre súlyosbodik, az állat vért, véres váladékot köhöghet fel és hirtelen súlyos, életveszélyes állapotba kerülhet (tüdőembolia miatt). Előfordulhat az az is, hogy az előzőleg teljesen egészségesnek tűnő kutya egyik pillanatról a másikra összeesik, és elpusztul, mert a szívféreg hirtelen elzárja a tüdő nagy ereit!

Ha ilyen sokáig tünetmentesek ezek a betegségek, hogyan tudhatom meg, hogy az én kutyám fertőzött -e?

Szerencsére ma már rendelőnkben az állat mellett egy csepp vérből nagyon sokféle kullancs és szúnyog által terjesztett betegség kimutatható, de esetenként szükség lehet nagyobb mennyiségű vérminta levételére és laboratóriumba küldésére.

Rendelőnkben már évek óta minden tavasszal szervezünk szívféreg szűrési akciót, amelynek részleteiről honalapunkon (www.gizmok.hu), és rendelőnkben (telefonon és személyesen) érdeklődhet.

A vér és időnként a vizelet laboratóriumi vizsgálatán kívül a diagnosztikai munkánkat segíti rendelőnkben modern digitális röntgen készülékünk, és korszerű szív ultrahang vizsgálatra is alkalmas ultrahang készülékünk. Ezen kívül a rutin vérlabor vizsgálatokra (vérkép, máj-, vese-, hasnyálmirigy működés, ionok, hormonok, stb.) is lehetőség van rendelőnkben, a legtöbb vizsgálatot azonnal, helyben el tudjuk végezni, kb. 20 percen belül az eredmény is elkészül!

Ki kell hangsúlyozni, hogy a szűrővizsgálatok csak pillanatnyi állapotot tükröznek! Sok gazdi megkönnyebbülten fellélegzik, ha a szűrővizsgálat azt mutatja, hogy kedvence még nem fertőzött, tehát az eredmény negatív. Csakhogy ilyenkor nem az a feladat, hogy nyugodtan hátradőlünk, hanem törekednünk kell arra, hogy ez az ideális, egészséges állapot így is maradjon!!!

Hogyan védhetem meg kedvencemet a szúnyogoktól?

A szúnyogok távoltartására használt spot on készítmények (Vectra 3d, Exspot) legfeljebb 2-4 hetes védelmet biztosítanak, szúnyogfajtól és készítménytől függően, amely időtartam gyakori fürdés (nemcsak samponos!) hatására jelentősen lerövidülhet! Talán a leghosszabb védelmet a Scalibor, Foresto nyakörvektől várhatunk, ezek kb. 6-7 hónapig védenek és szúnyog ellen (Scalibor viszont bolha ellen nem véd!), ezek egyike sem biztosít teljes védelmet, csak csökkentik a szúnyogcsípések gyakoriságát

Ha a szúnyogcsípések elleni védekezés ilyen bizonytalan, mégis hogyan tudom megvédeni kedvencemet a szív- és bőrféregtől és a leishmaniatól? És ha kiderül, hogy már fertőzött, akkor mi a teendő?

A szív- és bőrféreg elleni védekezés azon alapul, hogy a szúnyogcsípéssel a kutya vérébe jutott microfilariákat 28 naponként elpusztítjuk, megakadályozva ezzel a felnőtt férgek kifejlődését. Ezt a fajta védekezést „megelőző kezelésnek” is nevezik. A két kezelés közti idő (28 nap) betartása azért fontos, mert ennyi idő alatt nincs lehetőség arra, hogy sok microfilaria gyűljön össze az állat vérében. Túl sok microfilaria egyidejű elpusztítása súlyos, életveszélyes állapotot okozhat (ld. később).

A megelőző kezelés elkezdésének alapfeltétele a szív- és bőrféreg szűrés! Szűrővizsgálat nélkül semmilyen szív- és bőrféreg megelőző kezelés nem adható, ezért ezek a szerek mind recepkötelesek!

A szűrés azért szükséges, mert ha az egyébként tünetmentes kutya vérében már nagyon sok microfilaria található (mindegy, hogy szív-, vagy bőrféreg lárva), akkor ezek egyidejű, hirtelen pusztulása életveszélyes állapotot, sőt halált is okozhat!!! Emiatt egyetlen állatorvosi rendelőben, vagy állatpatikában sem adnak ki szűrővizsgálati lelet és recept nélkül ilyen gyógyszert!

A microfilariák elleni kezelés mellett természetesen lehet a szúnyogcsípések ellen is védekezni, de ez önmagában nem elég a betegség megelőzésére.

A szív- és bőrféreg szűrés két vizsgálatból áll: egyrészt megnézzük, hogy vannak –e féreglárvák (microfiláriák) a vérben, valamint egy úgynevezett antigéntesztet is végzünk, amely a felnőtt férget mutatja ki. A két tesztet egyidejűleg javasolt elvégeztetni, önmagában egyik teszt sem alkalmas a fertőzés kimutatására. Fontos tudni, hogy leghamarabb a fertőződést követő 6-7 hónap elteltével válik pozitívvá mindkét teszt eredménye, ennél hamarabb nem mutatható ki a fertőzés, így ennél fiatalabb állatokat nem szükséges szűrni! A szívféreg és a bőrféreg lárvája (microfilariája) nagyon hasonlít egymásra, vérkenetben történő elkülönítése igen nehéz, jobb ezt tapasztalt parazitológusra bízni. Az antigénteszt azonban kizárólag a felnőtt szívférgeket mutatja ki, a bőrférgeket nem, tehát jól alkalmazható a kétféle féregfertőzöttség elkülönítésére. Amennyiben bármilyen bizonytalanság lép fel a rendelőben elvégezhető gyorsteszt eredményét illetően, akkor van lehetőség a minta laboratóriumba küldésére is, ahol a kétféle féreg DNS-ét, vagyis genetikai állományát vizsgálják meg, így közel 100% biztonsággal el tudják különíteni a kétféle férget. Sajnos, olyan eset is előfordul, hogy egy kutya mind a kétféle féreggel egyidejűleg fertőzött!!!

Amennyiben kedvencünk szűrési eredménye negatív, elkezdhetjük a megelőző kezelést. De ne feledjük, ha több hónapig kezelés nélkül marad a kutya, az ismételt kezelés megkezdése előtt ismételt szűrővizsgálatot kell végeztetünk! A legújabb ajánlások szerint a szív- és bőrféreg elleni kezelést kölyökkutyák esetében 6-8 hetes korban el kell kezdeni, és a kutya egész életében folyamatosan kell alkalmazni 28 naponta! Felnőtt kutyáknál a negatív szűrési eredményt követően kell folyamatosan 28 naponta végezni a kezelést. A kezelést spot on (Advocate/Moxiclear vagy Stronghold/Selehold) vagy tablettás (Nexgard spectra vagy Simparica trio, vagy Milbemax/Milprazon) formában otthon gazdi is könnyedén elvégezheti.

Pozitív eredmény, vagyis fertőzöttség esetén a kezelést bízza állatorvosára!

A bőrférgesség 28 naponként adott spot on készítményekkel kezelhető, a felnőtt féreg amennyiben megtaláltuk, műtétileg eltávolítható. A microfiláriák és felnőtt férgek lassú, fokozatos elpusztítása a cél, mert így szövődmények nélkül kezelhető a betegség.

A szívférgesség kezelése sajnos igen hosszadalmas, költséges és bonyolult folyamat, amely a kutya számára sajnos egyáltalán nem veszélytelen! A kezelés következtében elpusztuló férgek mindenképpen okoznak komplikációt, hiszen részlegesen elzárnak kisebb-nagyobb tüdőereket, így a tüdő vérellátása zavart szenved, amely az egész szervezet oxigén ellátását befolyásolja! A felnőtt szívférgek elleni kezelés természetesen csak erre felkészült megfelelően felszerelt rendelőben lehetséges, és az egész folyamat sikere azon is múlik, hogy mennyire szigorúan tartják be a mozgáskorlátozást! Az állatnak a kezelés alatt, és utána is sokáig ketrecnyugalomban kell maradnia, mert így tudják a legnagyobb túlélési esélyt biztosítani a számára. A tüdő erek átmeneti elzáródása akkor okoz súlyos, akár végzetes komplikációt, ha a kutyát jelentősebb fizikai vagy lelki megterhelés éri (futás, játék, más kutyák, emberek megjelenése, stb.) , ami miatt a szívverések száma és a légzésszám is nő, a vérnyomás emelkedik, a szervezet oxigénigénye fokozódik. Amennyiben ilyen hatások a kezelés alatt nem érik az állatot, akkor jó esélye van a teljes gyógyulásra. Olyan esetekben, amikor a kutya nagyon rossz általános állapotban van, és a sok felnőtt féreg a szívben jelentős véráramlási zavart okoz (cavalis szindróma, kistetű kutyáknál gyakori), már hazánkban is lehetőség nyílt a férgek sebészi eltávolítására! Ezekben az esetekben a gyógyszeres kezelés nem elég gyors, a kutya meghal (1-2 napon belül) mire a gyógyszerhatás jelentkezik, illetve a nagy mennyiségű elpusztuló féreg is könnyen a halálát okozhatná. Így szükség van előbb a férgek egy részének műtéti eltávolítására, ami egy rendkívüli precizitást, speciális felszerelést és nagy szaktudást igénylő állatorvosi feladat. A sikeres műtétet követően a megmaradt férgek elpusztítására természetesen a szokványos gyógyszeres kezelésre is szükség van.