Loading...

Nehéz, de nem lehetetlen: így ismerd fel, ha toklászt szedett össze a kutya

Nehéz, de nem lehetetlen: így ismerd fel, ha toklászt szedett össze a kutya

 

Egérárpa, cigánybúza, vagy egyszerűen csak toklász – nevezzük akárhogy, az ártatlannak látszó gyomnövény kalászvirágzata komoly veszélyt jelent kedvencünk épségére. Hogyan vehetjük észre, ha toklász került a kutyába? Mit tegyünk? A legfontosabb tudnivalók.

Mi a toklász és miért veszélyes?

Az egérárpa hazánkban nagyon gyakori gyomnövény. Tavasztól késő őszig gyakorlatilag bárhol találkozhatunk vele, vígan nő a kertben, az út szélén, erdőn, mezőn, az elhanyagolt területeken. A toklász tulajdonképpen a növény elszáradt, nyílszerű termése, ami kutyánk bőrébe fúródva komoly problémákat okozhat. Az apró szálak teljesen egy irányba állnak, ezért csak előre tud haladni: miután a bőrhöz tapadt, egyre mélyebbre hatol, végül elindul az eb testében a vándorlása, súlyos gyulladást és egyéb egészségügyi bajokat okozva.

Toklász került a kutyába? Intő jelek

Ha a toklász a fülbe kerül, egészen a dobhártyáig is eljuthat, veszélyeztetve a kutya hallását. Gyanakodjunk, ha kedvencünk féloldalasan tartja a fejét, rázza, vakarja. Akkor is legyünk résen, ha az állat fájlalja vagy gyakran nyalogatja a lábát. Elképzelhető, hogy a toklász a tappancsába fúródott, amelyet a nyalogatással csak még mélyebbre tolt. Az alattomos termést felszippantani is könnyű, intenzív tüsszögés hívhatja fel rá a figyelmet. Ez néhány órára alábbhagyhat, nyugalomban ugyanis csökken a tüsszögési inger, majd mozgatásra ismét rosszabbodik. Egyoldali, akár véres orrfolyás is jelezheti a prolémát. A szembe fúródott toklászt egyszerű felismerni: a kutyus könnyezik, dörzsöli, vagy kis sem tudja nyitni a szemét, ami felduzzadhat, bevörösödhet. Fogínybe, szájpadlásba is akadhat, ilyenkor házikedvencünk nyugtalan, sokszor dörzsöli a száját.

Mit tegyünk, ha toklász került a kutyába?

Azonnal forduljunk állatorvoshoz! Gyakran csak sebészeti úton, nagyobb beavatkozással szedhető ki a toklász.