Loading...

Toklász az orrban: egy négylábúból szedtünk ki ötöt

Toklász az orrban: egy négylábúból szedtünk ki ötöt

Nem lehet elég óvatosnak lenni, hiszen egész nyáron és sajnos mindenhol találkozhatunk toklásszal. A kutya orrába jutva szinte azonnal tünetet produkál: kedvencünk végeláthatatlan, orrvérzésig tartó tüsszögésbe kezdhet.

Nemrégiben egyik páciensünkből öt toklászt sikerült eltávolítanunk – ez is jelzi, hogy még javában tart a toklász szezonja. Gyanakodjunk, ha séta közben kedvencünk hevesen tüsszögni kezd, mert könnyen lehet, hogy felszippantott egyet (vagy többet).

Toklász az orrban, szemben, fülben, tappancsban

Az alattomos kis kalász mindenhová képes beférkőzni. Viszonylag egyszerű kiszúrni, ha szembe fúródott, erre utal a dörzsölés, könnyezés, duzzanat. Ha a kutya erősen rázza a fejét, akkor lehetséges, hogy a fülébe jutott, ha pedig gyakran nyalja, esetleg fájlalja a lábát, akkor a tappancsába kerülhetett toklász. Ínybe, szájpadlásba is fúródhat, ezt is dörzsölés, piszkálás jelzi.

Mi a megoldás, ha valami nem kívánt dolog kerül a kutyába?

Az idegentest okozta tünetek egyetlen terápiás megoldása az, hogy altatásban endoszkópos vizsgálattal felkutatjuk és eltávolítjuk azt. Naponta jönnek hozzánk pórul járt kutyusok és aggódó gazdik, nagy gyakorlatra tettünk szert. Amire figyeljetek: lehet, hogy egy-két óra alatt enyhülnek a tünetek, de ez nem jelenti azt, hogy a probléma megoldódott. Egyetlen toklász is képes hatalmas bajt csinálni – hát még öt!

Ha a toklász az orrban van, a kutya végeláthatatlan, akár orrvérzésig tartó tüsszögésbe kezdhet. Az idegentestet endoszkópos vizsgálattal lehet megtalálni és eltávolítani.